Urheiluvedonlyönti Kunkkukasino-sivustolla: kertoimet, kohteet ja Live-vedot
10,00 EUR panos: kolme vetotyyppiä vertailussa
Doppele Chance -vetotyyppi kattaa kaksi kolmesta mahdollisesta lopputuloksesta samanaikaisesti, mikä laskee kertoimia merkittävästi verrattuna yksittäiseen voittoon. 1X-kohde kotijoukkueen tai tasapelin puolesta maksaa 1,30, jolloin 10,00 euron panoksella saatu palautus on 13,00 euroa ja nettovoitto vain 3,00 euroa. Tämä matala tuotto johtuu suoraan suuremmasta katetusta todennäköisyydestä, joka pienentää riskiä mutta myös potentiaalista voittoa huomattavasti.
Live-veto reagoi sekuntien tarkkuudella tapahtuviin muutoksiin ottelun aikana, ja kertoimet päivittyvät reaaliajassa pelin kulkua seuraamalla. Kun tilanne on 0–0 hetkellä 60 minuuttia, kotijoukkueen voittokerroin voi nousta arvosta 1,80 arvoon 2,60, mikä nostaa 10,00 euron panoksen palautuksen arvoon 26,00 euroa. Otteluviive on tyypillisesti 3–8 sekuntia, ja vedonlyönnin marginaali nousee noin 1–3 prosenttiyksikköä edellisen marginaalin yläpuolelle.
Europäisches Handicap -järjestelmä antaa kokonaislukuisen maalisaldon etulyöntiaseman tietylle joukkueelle pitäen tasapelin erillisenä tuloksena. Ulkopuolisen joukkueen eduksi annettu 0:1-handikappi tarkoittaa, että suosikin kahden maalin voitto tuottaa kertoimen 2,20 ja 10,00 euron panoksella 22,00 euron palautuksen. Nettovoitoksi tulee tällöin 12,00 euroa, mikä on selvästi korkeampi kuin monissa muissa markkina-alueilla saatavilla olevissa perusvedoissa.
kertoimet, kohteet ja Live-vedot
Pitkäveto: Mestaruus kerroin 8,00 selitetty
Tennis tarjoaa laajan valikoiman pitkäaikaisia vetoja, sillä ATP- ja WTA-matsien kohdeluku vaihtelee välillä 120–200 kappaletta turnauksen mittaan. Voittomarkkinoiden marginaali pysyy tasolla 3–6 %, kun taas setti- ja pelivetojen marginaalit ovat hieman korkeampia, välillä 6–8 %. Tämä rakenteellinen ero heijastuu suoraan pelaajan odotettavissa olevaan pitkän aikavälin tuottoasteeseen eri markkina-alueilla.
E-Sportin suurten kilpailujen, kuten CS2-turnausten, kohdevalikoima ulottuu 40–120 kohteeseen ottelua kohden riippuen turnauksen kokoluokasta. Suurten tapahtumien marginaali on yleensä 4–7 %, mikä on kilpailukykyinen luku verrattuna perinteisiin urheilulajeihin. Pienemmissä Dota 2 -tapahtumissa marginaali nousee kuitenkin 6–10 %:iin, mikä vaatii tarkempaa analyysiä pitkäjänteistä pelaamista harkitsevilta.
Cricket-otteluiden kohdevalikoima on erityisen laaja, sillä peleissä on saatavilla 80–150 markkinaa, vaikka T20-liigoissa toisella sarjatasolla määrä on pienempi. Voittomarkkinoiden marginaali on 5–9 %, kun taas pelaajakohtaisten vedonlyöntimarginaalit voivat olla jopa 8–12 %. Marginaalin koko riippuu vahvasti pelimuodosta, mikä tekee cricketistä mielenkiintoisen kohteen pitkän aikavälin strategioille.
MMA-ottelut 30–60 kohteella
MMA-kilpailuissa tarjolla on tyypillisesti 30–60 eri vetokohtea ottelua kohden, ja valikoima kasvaa riippuen ottelukortin asemasta ja maineesta. Voittomarkkinoiden marginaali vaihtelee välillä 5–8 %, mikä on keskitasoinen luku verrattuna muihin kamppailulajeihin. Kilpailijat etsivät usein muita markkinoita hyödyntääkseen parempia kertoimia.
Voiton menetelmät, kuten tekninen tyrmäys tai tuomiovoitto, tarjoavat korkeamman riskiprofiilin ja vastaavasti korkeamman marginaalin. Näiden erikoismarkkinoiden marginaali on tyypillisesti 8–12 %, mikä on huomattavasti korkeampi kuin perusvoittomarkkina. Pelaajien tulee ottaa tämä erotus huomioon sijoittaessaan varojaan näihin spesifeihin lopputuloksiin.
Boxauksessa kohdeluvut ovat maltillisemmat, sillä jokaisessa kamppailussa on tarjolla 25–50 markkinaa riippuen ottelijoiden profiileista. Voittomarkkinoiden marginaali on 5–8 %, kun taas kierrosvedot sisältävät marginaalin, joka on 9–13 %. Suosikkiyhdistelmät, joissa kerroin on alle 1,20, vaativat erityistä huomiota, koska ne eivät tarjoa juuri lainkaan arvoa.
Aseta järjestelmä 2 kolmesta oikein
Järjestelmävedossa 2 kolmesta oikein vaatii pelaajalta kolmen eri ottelun tulosten ennustamista siten, että vähintään kahden osuvan tuloksen kombinaatio tuottaa voiton. Jos kukin osa-alueen kerroin on 2,00, yhden täydennyspanoksen hinta on 10,00 euroa, jolloin kokonaispanos on 30,00 euroa. Voitot tulevat, jos kaksi tai kolme osuvaa arvausta tehdään oikein.
Kolmen osuvan tapauksessa voitto perustuu kolmeen erilaiseen pariin, jotka lasketaan yhteen. Jos kerroin on 2,00 kaikissa, yksi voittava pari tuottaa 4,00 kertaa panoksen, eli 40,00 euroa. Kolme paria tarkoittaa yhteensä 120,00 euron palautusta, mikä on nelinkertainen summa alkuperäisestä 30,00 euron kokonaispanoksesta.
Kahden osuvan tapauksessa voitto perustuu vain yhteen voittavaan pariin, koska kaikki kolme eivät olleet oikein. Yksi voittava pari tuottaa 40,00 euron palautuksen, mikä ylittää 30,00 euron kokonaispanoksen. Tällä tavalla järjestelmä suojelee osittain virhearvauksilta, mutta tuotto jää alhaisemmaksi kuin suorassa vedossa.
Implisiittinen todennäköisyys: 1 jaettuna 2,50
Decimaalinen kerroin 2,50 ilmaisee suoran yhteyden implisiittiseen todennäköisyyteen kaavalla 1 jaettuna kertoimella. Laskutoimituksessa 1 ÷ 2,50 = 0,40, mikä tarkoittaa, että vedonlyöjän mukaan tämän tapahtuman todennäköisyys on 40 %. Tämä luku toimii pohjana rahanhallinnalle ja panossuuruuden määräämiselle pitkällä aikavälillä.
Brittiläinen murtolukumuoto 3/2 kuvaa samaa todennäköisyyttä käyttäen eri esitystapaa. Murtoluku 3/2 tarkoittaa, että 1,00 euron panoksella saadaan 1,50 euron voitto, mikä muunnettuna desimaaliseksi muodoksi on 1 + 1,50 = 2,50. Samalla tavalla favoritti kerroin 4/6 vastaa desimaalista arvoa 1,67.
Amerikkalainen Moneyline-muoto +150 kertoo voiton sadan euron panokselta. Kaava 150 ÷ 100 + 1 tuottaa desimaalisen kertoimen 2,50, joka on identtinen eurooppalaisen muodon kanssa. Favoritin kerroin −150 merkitsee, että 100 euron voiton saamiseksi tarvitsee panostaa 150 euroa, mikä laskee kertoimeksi 1,67.
Lajit, vetokohteet ja marginaalit vetovalikoimassa
Laji
Kohteita per ottelu
Marginaali
Live-vedot
Erityispiirre
Formel 1
60–120 Märkte pro Rennwochenende inklusive Qualifying
3–5 % bei Fahrer-Duellen, 12–20 % bei Outrights auf den Rennsieger
ja
Duelle günstiger als Langzeitwetten
Fußball
über 200 Märkte bei Top-Spielen, 60–100 in kleineren Ligen
4–7 % im 1X2-Markt vor Anpfiff, 6–9 % live
ja
Drei Ausgänge, Unentschieden immer möglich
E-Sport (CS2, Dota 2, LoL)
40–120 Märkte pro Match bei großen Turnieren, 10–25 bei kleinen Events
4–7 % bei CS2-Top-Turnieren, 6–10 % bei Dota 2 und Nebenmärkten
ja
Map-Handicaps und Runden-Totals zentral
Rugby
60–120 Märkte pro Spiel der großen Ligen
5–8 % im Hauptmarkt, 8–11 % bei Versuchsschützen
ja
Handicap wichtiger als reine Siegwette
Volleyball
40–80 Märkte pro Match der Top-Ligen
5–8 % im Siegermarkt, 8–11 % bei Satzergebnissen
ja
Satzwetten und Punkte-Totals dominieren
Basketball
150–250 Märkte pro NBA-Spiel, inklusive Spielerwetten
3–5 % bei Handicap und Über/Unter, 4–6 % Moneyline
ja
Handicap und Totals statt Siegwette
Eishockey
80–150 Märkte pro NHL- oder DEL-Spiel
4–7 % im Hauptmarkt, 7–10 % bei Perioden-Wetten
ja
Drei-Weg-Markt nur in regulärer Spielzeit
Tischtennis
20–40 Märkte pro Match, meist Satz- und Punktewetten
6–10 %, live häufig über 10 %
välittömästi
Täglich hunderte Matches, stark live-lastig
Tennis
120–200 Märkte bei ATP/WTA-Matches, 30–60 bei Challenger-Turnieren
3–6 % im Siegermarkt, 6–8 % bei Satz- und Spielwetten
ja
Zwei-Weg-Markt ohne Unentschieden
Muunna kerroinmuoto desimaalista murtoluvuksi
Tennismarkkinoiden kaksi vaihtoehtoista lopputulosta eliminoivat tasapelivaihtoehdon, mikä tarkoittaa suoraan, että kertoimet heijastavat pelkkää voittajan todennäköisyyttä ilman kolmatta vaihtoehtoa. ATP- ja WTA-tasolla tarjolla on 120–200 erilaista kohdetta per ottelu, kun taas alemman tason Challenger-turnauksissa valikoima supistuu reippaasti 30–60 kohteeseen. Tämä rakenne tekee matematiikasta suoraviivaista, koska kahden tuloksen välinen jako helpottaa murtolukujen muodostamista verrattuna monimutkaisempiin kolmen tuloksen markkinoihin.
Basketball-markkinoiden handikap- ja yli/ali-marginaalit asettuvat välille 3–5 %, kun taas Moneyline-kertoimien marginaali on hieman korkeampi alueella 4–6 %. NBA-pelissä voi hyödyntää jopa 150–250 eri markkinaa, joista pelaajat suosivat usein handikapia tai kokonaistehtyjä pisteitä yksinkertaisen voittajasuosittelemisen sijaan. Murtolukulaskenta tässä lajissa vaatii tarkkuutta, sillä pistemarginaalit voivat muuttaa merkittävästi odotettua palautusta verrattuna perinteiseen voittajavetoön, jossa marginaali on alhaisempi.
Pöytätenniksessä päivittäin järjestetään kymmeniä tai satoja otteluita, jolloin livevetovoimainnous yltää usein yli 10 %:n marginaaliin, mikä tekee murtolukujen laskemisesta haastavaa. Yhden ottelun kohdevalikoima rajoittuu tyypillisesti 20–40 erään, jotka keskittyvät vahvasti setti- ja pistekohtaisiin vedonlyöntimahdollisuuksiin. Korkea marginaali pienentää pitkäaikaisia voittomahdollisuuksia, joten desimaalikerrointen muuntaminen murtoluvuiksi auttaa hahmottamaan todellisen riskitason näissä intensiivisissä live-peleissä.
Voittokohde 5–8 % vs. Voittotapa 8–12 %
Jalkapallon voittaja-markkinan marginaali sijaitsee yleensä 5–8 %:n tienoilla, mikä tarjoaa suhteellisen kilpailukykyiset kertoimet pitkällä aikavälillä pelaajalle. Tämän vastakohtana koripallon voittotapa-markkinat, kuten tappion estäminen tai tietyt erätulokset, nousevat usein 8–12 %:n marginaaleihin, mikä heikentää odotettua palautusta huomattavasti. Erotus näiden kahden kategorioiden välillä on merkittävä, sillä jokainen prosenttiyksikkö laskee suoraan pelaajan odotettua arvoa ja kasvattaa kasinon etua pelissä.
Rugbyn tai jääkiekon voittaja-markkinat voivat vaihdella, mutta erityisesti erikoismarkkinat kuten erätulokset tai tarkat maalimäärät sisältävät usein 9–13 %:n marginaalin. Kun vertaa tätä perusvoittajaan, joka pysyttelee usein 5–8 %:n alueella, selkeästi havaitaan, että monimutkaisten vedonlyöntimuotojen kustannukset kasvavat eksponentiaalisesti. Pelaajan tulee huomioida tämä ero kriittisesti, koska korkeammat marginaalit vähentävät merkittävästi mahdollisuutta saavuttaa positiivinen odotusarvo pitkän ajan kuluessa.
Erikoisvedonlyönnit, kuten tietyn pelaajan tehnyt maali tai syöttö, nostavat usein marginaalin tasolle 8–12 %, mikä on selvästi korkeampi kuin perusmarkkinoiden keskiarvo. Nämä markkinat ovat herkkiä yksittäisille tapahtumille, ja niiden epävarmuus lisää kasinon etua verrattuna staattisempiin voittajakertoimiin. Kriittinen analyysi osoittaa, että marginaalin nousu 5–8 %:sta 8–12 %:iin tarkoittaa käytännössä puolet suurempaa kustannusta panokselle, mikä vaikuttaa suoraan nettovoittojen kokonaissummaan.
Tennisottelut 120–200 kohteella
ATP- ja WTA-tason turnauksissa tennisvedonlyönti tarjoaa valtavaa määrää erilaisia vetoja, sillä yhden ottelun kohdevalikoima ulottuu 120–200 erilliseen markinaan. Tämä lukema kuvaa sekä perusvoittajia että monimutkaisia settikohtaisia ja pelikohtaisia vedonlyöntimahdollisuuksia, jotka kattavat lähes kaikki ottelun yksityiskohdat. Suuri määrä kohteita mahdollistaa tarkan strategian rakentamisen, mutta vaatii myös syvällistä tuntemusta molemmista pelaajista ja heidän nykytilanteestaan kentällä.
Challenger-turnauksissa, jotka edustavat alemman tason ammattilaiskilpailuja, kohdemäärä supistuu dramaattisesti 30–60 kohteeseen per ottelu verrattuna pääkiertueen runsaaseen valikoimaan. Tämä rajattu tarjonta heijastaa yleensä pienempää median huomiota ja vähäisempää tilastollista dataa saatavilla olevista pelaajista, mikä tekee analysoinnista vaikeampaa. Pelaajan kannattaa ottaa huomioon tämä ero, sillä vähemmän kohteita voi tarkoittaa myös epävakaampia kertoimia ja suurempaa kasinon etua niissä harvemmin seuratuissa sarjoissa.
Tennis on luonteeltaan kaksiulotteinen markkina, jossa tasapelivaihtoehtoa ei ole olemassa, mikä tiivistää kaikki todennäköisyydet kahteen vaihtoehtoon. Tämä rakenne vaikuttaa suoraan kertoimien muodostukseen, sillä ne peittävät vain voiton tai tappion todennäköisyydet ilman kolmatta vaihtoehtoa. 120–200 kohteen valikoima kattaa nämä kaksi vaihtoehtoa lukuisissa kombinaatioissa, kuten ensimmäisen setin voittaja tai kokonaisten pelien määrä, mikä tarjoaa monipuolisuuden mutta myös haasteen oikean arvon löytämisessä.
Laske 1X2-markkinan marginaali itse
Kun kerroinmuodot muunnetaan desimaaleista murtoluvuiksi, 1X2-markkinan todennäköisyyksien summa ylittää aina sadan prosentin rajan, mikä kertoo kasinon marginaalista. Esimerkiksi jos kotivoiton kerroin on 2,00, tasapelin 3,50 ja vierasvoiton 4,00, lasketaan käänteisarvot: 1/2,00 + 1/3,50 + 1/4,00 = 0,50 + 0,286 + 0,250 = 1,036. Tämä 3,6 %:n ylimääräinen osa muodostaa kasinon voitontavoittelun, ja sen tunteminen on välttämätöntä matemaattisen edge:n laskemiseksi.
Jalkapallossa 1X2-markkinan marginaali vaihtelee usein 5–8 %:n välillä riippuen ottelun tärkeydestä ja tarjolla olevasta informaatiomäärästä. Jos lasket käsin marginaalin, huomaat, että korkeammat kertoimet eivät automaattisesti tarkoita parempaa arvoa, vaan ne voivat peitellä suurempaa piilomarginaalia. Käytännössä 10 euron panos 7 % marginaalilla menettää pitkällä aikavälillä noin 0,70 euroa per panos verrattuna nollamarginaaliin, mikä korostaa tarkkuuden tärkeyttä.
Matemaattinen tarkastelu vaatii, että lasket jokaisen tuloksen käänteisluvun ja yhteenlasket ne, jotta saat selville kokonaismarginaalin. Jos summa on esimerkiksi 1,08, marginaali on 8 %, mikä on tyypillinen taso keskiverto-jalkapallo-ottelulle. Tämä menetelmä on nopea ja luotettava tapa verrata eri vedonlyöntitoimistojen tarjoamia arvoja, sillä se paljastaa suoraan, missä toimistossa pelaajan odotettu tappio on pienin tietylle ottelulle.
Lentopallon voittaja 5–8 % vs. Erätulokset 8–11 %
Lentopallon päämarkkinalla, eli ottelun voittajalla, marginaali on tyypillisesti 5–8 %, mikä tarjoaa suhteellisen vakaa pohjan pitkän aikavälin vedonlyönnille. Top-liigoissa markkinoita on tarjolla 40–80 kappaletta per ottelu, mikä antaa pelaajille runsaasti vaihtoehtoja perusvoittajan lisäksi. Tämä alhaisempi marginaali johtuu suuresta likviditeetistä ja tarkasta statistiikasta, joka mahdollistaa tarkan todennäköisyysarvioinnin ilman liiallista kasinon lisäystä.
Erätulokset eli settipisteiden erotukset tai tarkat settivoitot nostavat marginaalin tasolle 8–11 %, mikä on merkittävä ero perusvoittajaan verrattuna. Nämä markkinat ovat monimutkaisempia, sillä lentopallossa erät voivat päättyä tiukoin eroin, mikä lisää ennustamisen vaikeutta ja siten kasinon etua. Pelaajan tulisi tietää, että jokainen siirtyminen perusmarkkinasta erätuloksiin maksaa hänelle noin 3–5 prosenttiyksikköä enemmän odotetussa palautuksessa.
Vertailu 5–8 %:n ja 8–11 %:n marginaalien välillä osoittaa selvän kustannuseron, joka kertyy nopeasti useammissa panoksissa. Jos pelaaja käyttää 80 erikoismarkkinaa per ottelu, joista puolet on erätuloksia, hänen kokonaismarginaalinsa nousee huomattavasti verrattuna pelkkään voittajaspekulaatioon. Tämä tieto on kriittinen budjetin hallinnassa, sillä korkeammat marginaalit kutistavat pelaajan varallisuutta nopeammin pitkällä aikavälillä.
Voittaja sen sijaan kuin kaksintaistelu: 20 prosentin marginaali
Ei ole olemassa live-jakajien yhteydessä annettua tietoa nimenomaan pokerin tai blackjackin marginaaleista, mutta E-sportissa CS2-Top-Turnereissa marginaali on 4–7 % ja Dota 2:n sekä Nebenmärkten kohdalla se on 6–10 %. Tämä ero tarkoittaa, että urheiluvedonlyönnissä riskiprofiili vaihtelee merkittävästi eri lajien välillä. Jos vertaa näitä lukuja, huomataan, että tietyissä peleissä talon etu on selvästi korkeampi.
Live-kasinopelaaminen ei sisällä lähdetiedoissa mainittuja tarkkoja pelimarginaaleja, joten arvio perustuu muihin sporttilajeihin kuten Eishockeyyn, jossa päämarkkinan marginaali on 4–7 % ja jaksojen vetojen kohdalla 7–10 %. Kolmen tuloksen markkina on saatavilla vain säännöllisen peliajan aikana, mikä rajoittaa käyttömahdollisuuksia. Pelaajan tulee ymmärtää, että nämä luvut eivät koske suoraan jakajapöytiä, vaan ne ovat vertailukohtia.
Taulukossa Boxauksen kohdalla mainitaan, että voittajamarkkinan marginaali on 5–8 % ja kierrosvedot 9–13 %, mikä tarjoaa selkeän viitteen vedonlyönnin kustannuksista. Vaikka tämä data ei liity suoraan live-jakajiin, se havainnollistaa yleisiä vedonlyöntikertoimia. Käytännössä tämä tarkoittaa, että pelaajan odotettava palautusprosentti laskee, kun valitaan korkeamman marginaalin markkinoita.
Live-kerroin menetetty 3 sekunnin viiveen jälkeen
Live-streamingissa kuvaviive on 5–15 sekuntia televisiosignaaliin nähden, mikä aiheuttaa annintoviiveen, joka kestää 3–8 sekuntia. Tämä tekninen viive tarkoittaa, että kerroin voi muuttua nopeasti ennen kuin panos ehditään hyväksyä. Suuret toimittajat näyttävät vuosittain yli 100 000 tapahtumaa, joissa tämä viive on huomioitava jatkuvasti.
Pelaajan täytyy ottaa huomioon, että 3 sekunnin viiveen jälkeen kerroin saattaa olla jo vanhentunut, jos tapahtuma kehittyy dynaamisesti. Tällöin alkuperäinen kerroin menetetään ja uusi kerroin on usein epäsuotuisampi. Tämä riski on erityisen korkea niissä tilanteissa, joissa pistemäärä tai tulos muuttuu juuri hetkessä.
Edellytyksenä streamingin käytölle on usein vähintään 0,00 euron saldo tai viimeisten 24 tunnin sisällä tehty panos. Ilman näitä ehtoja streamaus ei ole käytettävissä, mikä rajoittaa reaaliaikaisen tiedon hyödyntämistä. Pelaajan tulee varmistaa tilinsä status ajoissa, jotta hän voi reagoida muutoksiin tehokkaasti.
Jaa 10,00 EUR panos kolmeen kahden yhdistelmään
Systemwette-järjestelmässä panos jaetaan kaikkiin mahdollisiin osayhdistelmiin, jolloin jopa yksittäiset virheet sallivat osittaisen voiton. Esimerkiksi järjestelmä 2 kolmesta, jossa kolme valintaa on 2,00 kertoimella ja kokonaispanos on 10,00 euroa, jakautuu kolmeen kakkosen yhdistelmään. Jokainen yhdistelmä saa siis noin 3,33 euron panoksen automaattisesti.
Jos kaksi valintaa osuu oikein, vain yksi yhdistelmä voittaa, jolloin voitto on 3,33 euroa kerrottuna neljällä eli 13,33 euroa. Tämä tarkoittaa, että nettovoitto on 3,33 euroa, vaikka yksi valinta meni väärin. Järjestelmävedot tarjoavat siis turvaverkon, joka perinteinen kombiwette ei tee.
Kombiwette taas vaatii kaikkien valintojen osumisen, sillä yksi virhe johtaa koko panoksen häviämiseen. Vertailussa systemwette on riskialttiimpi, mutta myös palkitsevampi epätarkkojen ennusteiden kanssa. Pelaajan tulee valita strategiansa mukaan sopiva tyyppi riippuen luottamuksesta omiin arvauksiinsa.
Mitä tapahtuu, jos yhdistelmävedossa on väärä valinta?
Yhdistelmävedossa (Kombiwette) useita valintoja yhdistetään samaan kupongtiin, jonka kertoimet kerrotaan keskenään. Esimerkiksi kertoimet 1,50, 2,00 ja 2,50 tuottavat yhteiskerroimeksi 7,50. Jos panos on 10,00 euroa, maksu olisi 75,00 euroa, jos kaikki osuisivat.
Kuitenkin yksi väärä valinta johtaa täydelliseen tappioon, koska koko yhdistelmä mitätöityy. Tämä eroaa systemwette-järjestelmästä, jossa osa panoksista voi voittaa. Pelaajan kannattaa harkita tarkkaan, halutaanko turvallisuus vai suurempi potentiaalinen voitto.
Vertailun vuoksi Systemwette 2/3 antaa mahdollisuuden voittaa 13,33 euroa, vaikka yksi valinta oli väärä. Kombiwetten tapauksessa sama skenaario tuottaa nolla euroa. Riskinhallinnan näkökulmasta systemwette on kevyempi tapa lyödä vetoja epävarmoilla valinnoilla.
Laske voitto: panos kertaa kerroin
Molempien joukkueiden teho -vedossa (Beide Teams treffen) voitetaan, jos molemmat tekivät maalin riippumatta lopputuloksesta. Jos todennäköisyys on 1,75 ja panos on 10,00 euroa, voitto on 17,50 euroa. Nettovoitto on tällöin 7,50 euroa, mikä on selkeä laskelma.
Esimerkiksi 2:1 lopputulos voittaa tämän vedon, koska molemmat joukkueet tekivät maalin. Sen sijaan 3:0 lopputulos häviää, koska toinen joukkue jäi nollille. Tämä tehdään itsenäisesti lopullisesta ottelutuloksesta, joten tasapelit voivat olla voittoisia.
Peruskaava on yksinkertainen: panos kerrottuna kertoimella. Jos kerroin on 1,75 ja panos 10,00 euroa, tulos on 17,50 euroa. Tämä menetelmä pätee kaikkiin yksinkertaisiin vetojen tyyppeihin, eikä siinä ole monimutkaisia lisälaskelmia. Selkeys auttaa pelaajaa pitämään kirjanpitoaan hallinnassa.